Sport

De la extaz la agonie, apoi din nou la extaz. România câștigă dramatic cu Macedonia de Nord, scor 3-2

Naționala României a întâlnit, joi seară pe Arena Națională, reprezentativa Macedoniei de Nord în meciul de debut în preliminariile Campionatului Mondial 2022 pentru „tricolori”.

România se impune dramatic cu 3-2, după ce oaspeții au egalat de la 2-0 și au mai avut un gol anulat pentru ofsaid în prelungiri. Ianis Hagi a readus România în avantaj după ce Macedonia de Nord a egalat, iar duminică va avea loc duelul cu Germania.

Pentru naționala noastră au marcat Florin Tănase în minutul 28, Valentin Mihăilă în minutul 50 și Ianis Hagi în minutul 86. Pentru fiecare dintre marcatori, golurile date în această partidă au fost goluri de debut la națională.

În celelalte meciuri din Grupa G, Germania a invins Islanda cu scorul de 3-0, iar Armenia a bătut cu greu Liechtenstein după un autogol. Astfel că România este pe locul 2 în grupă, la egalitate de puncte cu liderul Germania.